Najnowsze wydanie 40

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski 402019 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

Łupki w złotym trójkącie

Łupki w złotym trójkącie„Pracodawcy Pomorza” wspólnie z Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Gdańskim oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego zorganizowali debatę dotyczącą gazu łupkowego w Polsce. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele „złotego trójkąta” reprezentowanego przez ludzi nauki, administracji oraz biznesu.

 


– To kontynuacja cyklu dyskusji, które rozpoczęliśmy w zeszłym roku. Uważamy, że jedną z mocnych dźwigni ekonomicznych, pozwalających na wyjście z kryzysu ekonomicznego, a także sposobem na rozwiązywanie problemów w energetyce jest wydobycie gazu z łupków – podkreślił dr Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu Pracodawców Pomorza.
W debacie wzięli udział m.in. wojewoda Ryszard Stachurski, wicemarszałek Ryszard Świlski, wójtowie gmin na terenach gazonośnych, przedstawiciele szkół wyższych Pomorza, Państwowego Instytutu Geologii, członkowie zarządów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Grupy Lotos, Pomorskiej Spółki Gazownictwa oraz firm zajmujących się wydobyciem gazu łupkowego w Polsce.


Zwolennicy gazu z łupków mówią jednogłośnie i jednoznacznie, że wstrzymanie odwiertów byłoby działaniem na szkodę polskiej gospodarki. Niestety, utrudnienia, jakie obecnie istnieją, problemy z koncesjami, a także długotrwałe procedury sprawiają, że pozyskiwanie tego surowca może stać się w sumie niezwykle kosztowne.
W naszym kraju jedną z firm najbardziej zaangażowanych w badania i poszukiwania gazu z łupków jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Zdaniem dr. Sławomira Hinca, wiceprezesa zarządu PGNiG, mimo że nie ma w Unii Europejskiej drugiego takiego kraju jak Polska – jeżeli chodzi o pozytywne nastawienie do gazu z łupków – to trudności są ciągle zbyt wielkie. Za dużo jest też niejasności i brakuje spójnej i klarownej polityki unijnej w tym względzie. Hinc podkreślał jednak, że współpraca z gminami układa się bardzo dobrze. Do tych najlepszych należy gmina Krokowa.


Mimo różnych kłopotów firmom wydobywczym nie brakuje determinacji i wytrwałości – podkreślał Adam Loewe, zastępca szefa segmentu poszukiwawczo-wydobywczego ds. rozwoju Grupy Lotos S.A. Lotos nawiązał współpracę z PGNiG, a obecnie trwa ustalanie jej warunków.

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl